çalışma saatlerimiz
czg
iPhone Sorunlari Ve Cözümleri
1. si ekranın sarı çıkma olayı:

cevap: Sarı ekran sorunu (Slight Yellow Tint problem iphone 4s) iphone serilerinin hızlı üretim sürecinden ve apple panel sağlayan firmaların farklı farklı olmasından (lg,samsung,sharp) bir sorun. Kimi telefonlar bu süreci zamanla atlatırken (1-2 hafta) kimisi atlatamayabiliyor. Başka bir iphone 4s telefon bulabiliyorsanız aynı ekran ayarlarında karşılaştırma yapın.Hissedilir derecede sarı ekran sorunu varsa değişim taleb ediniz. Yurt dışında kullanıcı memnuniyeti adına bu tür şikayetler sonucu telefonunuzu değiştirebiliyorsunuz. Türkiye de cihazınız garantili ise zorda olsa değişim yaptıran kullanıcılar forumda mevcut. Bu birazda sarı ekran probleminin boyutuna bağlı.

Apple forumlarında bu konu: https://discussions.apple.com/thread/3385567?start=0&tstar t=0 https://discussions.apple.com/thread/3389112?start=0&tstart=0

örnek sarı ekran problemi:
http://www.youtube.com/watch?v=lcJcTz6JWys&feature=endscreen&NR=1


not: abartı olmadığı sürece sarı ekran problem teşgil etmez. Sıkıntı verecek şekilde sarı ekran çıkma olasılığı düşüktür. Bazı kullanıcılar zamanla ( 2 hafta yüksek parlaklık seviyesinde kullanımı sonucunda) sarı ekran sorununun azaldığını da tecrübe etmişlerdir.


2. görünen sorun: yüksek seste cızırdama

cevap: Karşıdan gen sesin cızırdaması olayı eğer hattınızla, bölgenizle veya oparatör hizmetlerinizle alakalı değilse değişim talep ediniz. Bilinmelidir ki; bu sorunların kaynağı genelde operatörün hizmetinin kalitesi, bölgenin 3g veya 2g çekme potansiyeli ne 3g den 2g ye veya 2g den 3g ye geçişlerdeki sıklığa da bağlıdır. Araçla hareket halindeyken ( kulaklık veya bluetooth la ) konuşma yapıyorsak bu durumda baz geçişlerinden dolayı kopma yaşatabilir.3. görünen sorun cihazın hat kaybetmesi:

cevap: Bulunduğunuz bölgede 3g den 2g ye geçişler çoksa cihaz bu değişim sırasında bazen hattı kaybedip bulamayabiliyor. İnt. açıksa kapanıyor veya hat gidebiliyor. Çok sık yaşarsanız hangi operatörü kullanıyorsanız bölgenizle ilgili bilgi isteyin. Bölgenizde 3g çekim olmayan yerleri sorun. Problemin kaynağının telefon mu? operatör seçimi mi? yoksa bölgesel mi? olduğuna karar verin. 3g yi niye kapatamıyoruz telefondan manuel olarak diyebilirsiniz. Bunun nedeni aslında bizimde çok fazla kullanamadığımız "siri" hanım. Evet siri düşük int. bağlantısında kasım kasım kasılıyor. Bu nedenle apple bu seçeneği sunmadı fakat bana göre apple bu işi şöyle çözebilir: "Kullanıcı 3g den 2g ye manuel geçiş yapabilsin, bunu yaptığında siri devre dışı kalsın. alın size çözüm".

NOT: Unutmamak lazım ki; 2g her zaman konuşma stabilitesi açısından daha kararlıdır. Daha eski bir teknolojidir fakat hemen hemen her tarafta çeker. Eğer bölgenizde 3g stabil değilse eziyet çekmenin bir anlamı yok. hattınızı 3g ye kapatmak bir çok sorunu çözecektir. Farklı operatör veya farklı sim kart seçenekleri ile sorunlarını çözen arkadaşlar da vardır. Bölgenizde hangi operatörün hizmetlerinin daha kararlı ve güçlü olduğunu tesbit edin.4. görünen sorun: kamera lensinin renkleri canlı çekmemesi, dalgalanma yapması, resimlere ve video ya sarı tonunun hakim olması:

cevap: sarı çekim oranı hemen hemen tüm cep telefonu kameralarında az veya çok vardır. Bu ışığın lense az veya çok girmesiyle, lensin üretim hatasıyla, gece veya gündüz çekim yapmanızla da alakalıdır. test için bembeyaz bir duvar veya beyaz kağıt kullanın. Farklı mesafelerden gece-gündüz çekimleri yapın. çıkan resimleri bilgisayarınıza atın (gerekirse çıktı alın). Yaptığınız çekimlerde rahatsız etmeyecek kadar bir sarılık hissederseniz sorun yok fakat rahatsız olacağınız kadar bir sarılık varsa değişim talep edin. Eğer çektiğiniz videoda dalgalanma varsa (ip4s bunu bertaraf eden teknolojiye sahip) yüksek manyetik alanda videonuzu çekiyor olabilirsiniz. Bir arkadaş iphone unu araç teyibinin üzerine monte edip video çekmeye kaltığında bu sorunu yaşadığını belirtmişti. Genellikle video ve resim çekimlerinde ip4s rakiplerinden çok önde. Bunu da belirtelim.

NOT: Unutmamak lazım ki; hiç bir telefon kamerası dslr perf. vermez. Bu işi prof. yapacaksanız o tür kameralara yöneleceksiniz.


5. pilin az gitmesi veya telefonun daha şarzı varken kapanması: (iPhone 4s Battery Life problem)

cevap: aslında bu sorunun asıl nedeni 3g bağlantısı olarak görünüyor. Bununla ilgili iphone kullanıcısına hiç uymayacak bir çözüm var. TIKLAOperatörünüzden hattınızın 3g ye kapatılmasını istiyorsunuz. Böylece telefon sadece 2g de çalışıyor ama "3g yi kapattıracaksak niye iphone kullanıyoruz?" diyenlerde var, orasıda ayrı konu.Pil ile ilgili sorunun yazılımsal olduğunu söyleyen kişilerde var. Bekleyip göreceğiz. Eğer çok anormal bir harcama hissederseniz. sıfırdan kurulum yapmanız gerekebilir. ipad ve iphone da nadirde olsa pil problemli çıkabiliyor. özellikle uygun olmayan şarj aletlerinin kullanılması sonucu pil hücrelerini geri dönüşsüz bozabiliyorsunuz. Araba şarjı kullanmamaya özen gösterin. Her ne kadar araç şarjınız orjinal bile olsa aracın kendinden, modelinden kaynaklanabilecek elektriksel dalgalanmalar cihazınızın pilini bozabilir. Ayrıca genel kullanımdaki pil perf. artırmak için şöyle bir çözüm üretilmiş, deneyebilirsiniz: http://www.murekkep.org/ios-5-ve-iphone-4ste-pil-sorunu-ve-cozumu-6997
yurt dışı apple forumunda çok tartışılmış: https://discussions.apple.com/thread/3391947?start=0&tstart=0

NOT: İOS 5.1 versiyonu ile büyük bir ihtimalle 3g manuel kapatma seçeneği sunulacak arkadaşlar. Bu 3g den dolayı sıkıntı yaşayan arkadaşlar için çözüm olacaktır.


6. ip4 e göre hissedilemeyen hız artışı:

cevap: bu durum aslında çift çekirdeğe destekle ilgili bir durum. çift çekirdek hiçbir zaman tek çekirdeğin 2 katı kadar hızlı değildir ayrıca. hız aynıdır fakat görevler paylaşılır. bu nedenle şimdilik çift çekirdek 800 mhz nin tek çekirdek 1ghz veya 800 mhz den farkedilir bir hızda olmasını beklemeyin. Uygulamaların çift çekirdeğe destek vermesiyle aradaki hız farkı açılacaktır.


7. siri yi kullanamıyorum, işime yaramıyor, iki gün sonra yüzüne bile bakmadım...! :

cevap: Siri Türkçe ve Türkiye ye ye destek vermiyor. Sadece bunun için telefonunuzu değiştirecekseniz değiştirmeyin (İP4 DEN İP4S E GEÇİŞ). hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Türkçe yapısı gereği diğer dillere benzemediği için siri yi türkçeleştirmek çok zor, zahmetli bir yatırım apple için. Sirideki kişi arama fonksiyonu ve lokasyon bulma fonksiyonu Türkiyeyi ve Türkçeyi desteklemiyor. Şimdilik . Ayrıca şunu da belirtmekte yarar var: ingilizcesi iyi olan veya bunu geliştirmek isteyenler içinde kısıtlı özellikleri olsa da siriyle konuşmak güzel. Ayrıca unutmamak lazım ki; siri hanım henüz beta aşamasında. harıl harıl geliştiriliyor.

NOT: Bu ilk mesajın içinde biraz daha aşağılarda siri ile konuşmanın ABC sini bulabilirsiniz. Siri ile konuşmak için ileri seviye ing. bilgisi gerekmez.


8. cihaz daha mı ağır:

cevap: evet 4 e göre ağır ama sadece 3 gr ağır. sorun edilecek kadar değil.


9. Titreşim sesi parazit yapıyor.

cevap: ip4s te titreşim motoru değiştirildi. hava boşluğundan kaynaklanan cızırtıya benzer bu ses çok olmadığı sürece sorun değil. Fakat yurt dışında bununla ilgili şikayetler ve cihaz değişim talebi olmuş. Test edip bunun size sıkıntı verecek seviyede olup olmadığına bakmanız gerekiyor.


10. Kulaklıkla yapılan görüşmelerde yankılanma oluyor

cevap: Bu sorun kulaklığı söküp takmayla çözülüyor ama devamlı bunu yapmak sıkıntı verebilir. Yeni yazılım beklenebilir veya bunun nedeninin yüksek sesle bir ilgisi var mı test edilmesi gerekebilir.


11. sim kart problemleri:

cevap: Aş. bir yöntem verilmiş. Uygulayıp uygulamamak size kalmış.
http://www.pclabs.com.tr/2011/11/18/iphone-4s-sim-kart-takili-degil-hatasinin-cozumu/

12. Yüksek sesle müzik dinlerken ses bozuluyor.

cevap: Dinlediğiniz müzik parçasının kalitesini kontrol edin. internetten yüksek kaliteli ses dosyaları indirip birde onları dinleyin. Aynı sorun devam ediyorsa hopalörünüz patlamış , zedelenmiş veya nemlenmeden kaynaklanan deformasyona uğramış olabilir.


13. cihazım şarj ederken çok ısınıyor.

cevap: iphone hızlı şarj özelliğine sahip bir telefondur. Bu nedenle bir miktar ısınması normal. gereğinden fazla ısınıyor veya gereğinden daha kısa sürede şarz işlemi bitiyorsa pilinizi bozmuş olabilirsiniz. Özellikle konuşurken herzamankinden daha fazla bir ısı hissederseniz kendinizden uzaklaştırın telefonu. Telefonu patlayan kullanıcılar olmuş. Tabi 100 milyonda bir olan bir olay olsa da şanslı kişi siz olmayın:http://www.ahaber.com.tr/Teknoloji/2011/11/30/iphone-patladi-332872878815. Habere bakmayın arkadaşlar, bu olayın gerçeklik payı daha doğrulanmadı. Olsa bile oranı siz düşünün.


14. iphone 4s in türkçe test videolarını nereden bulabilirim:

cevap: http://forum.donanimhaber.com/m_53822248/tm.htm


Anasayfa | Hakkımızda | Teknik Servis | Soru Cevap | Güncel Haberler | İletişim | Site Maps | iphone servisi

Türkiye iPhone Tamiri ve Teknik Servisi